У Грем’ячому відбулася міжнародна конференція

У Грем’ячому відбулася міжнародна конференція Результат успішної проектної діяльності волинян – сучасний водолікувальний комплекс, який постав на території санаторію «Пролісок».

Підсумки плідної співпраці між українцями та поляками обговорили під час конференції за участю Генерального консула Республіки Польщі Беати Бживчи та голови Волинської облради Ігоря Палиці. «Волинська газета» не один раз розповідала читачам про те, як реалізовувався цей проект. За цей часто фактично ставши його інформаційним партнером. Цього разу отримали нагоду побачити результат.
Це був один із найбільш амбітних проектів, реалізованих на Волині на кошти Європейського Союзу. Історія проекту – досить довга, вона триває вже 4 роки. Уперше волинянам вдалося претендувати на 90% коштів ЄС у рамках реалізації конкретного проекту. І як слушно зауважив його координатор доктор технічних наук, професор Петро Савчук: якби не допомога польської сторони у, як це дивно не звучить, лобіюванні інтересів українських партнерів, добитися такого фінансування було б нереально. Польська гміна Біща Люблінського воєводства  за залучені кошти (лише 10% всього гранту) виготовила проектну документацію на санаторно-туристичну зону біля тамтешнього водосховища, натомість Грем’яченська сільська рада Ківерцівського р-ну змогла за отриману грантову допомогу звести водолікувальний корпус, а за рахунок різниці у курсах валют ще й розпочати будівництво критого термального корпусу та придбати додаткове обладнання.
«Загальний бюджет проекту – два мільйони євро. Те, що левова доля цих коштів була спрямована в Україну, – унікальний випадок. Водолікувальний корпус уже побудовано, він дооснащується ще обладнанням, це не такий швидкий процес. Дві третіх траншів ми освоїли, ще частина коштів – в дорозі. Елементом проекту є створення туристичного центру, щоб популяризувати розвиток туризму та проводити обмін туристичними групами, щоби здійснювати ту транскордонну співпрацю, що й було метою проекту», – зазначає Петро Савчук.

Чому саме Грем’яче і санаторій «Пролісок»? Волиняни якось звикли, що туристичний потенціал традиційно зосереджений у зоні Шацьких озер. Але інвестор (чи грантодавець) завше надає перевагу тим проектам, де є краще підґрунтя для перемоги в конкурсі. Директор санаторію матері і дитини «Пролісок» Валентина Касарда , каже Петро Савчук, зробила все можливе, щоби ці інвестиції відбулися. Активно долучилася до справи і Грем’яченська сільська рада.
Цікаві паралелі. За словами вуйта гміни Біща Збігнєва Пичко, маючи унікальний природній потенціал і бажання зробити Біщу туристичною зоною, вони вклали величезні гроші у … облаштування штучного водосховища на річці Танеф. Проект вартував понад 7 млн злотих, з них 1,5 млн – це кредит, узятий гміною задля співфінансування. Тобто полякам часто доводиться починати з нуля, аби реалізувати туристичні проекти. Ми ж на Волині маємо унікальні природні умови: водойми, ліси, тощо, маємо навіть санаторії, але не маємо головного: належного досвіду в проектній роботі та такого фінансового донора, яким для Польщі є Євросоюз.
Частину коштів на будівництво нового корпусу виділили з обласного бюджету на умовах співфінансування (загалом до 3 млн грн). То була ще у період діяльності ради попередньої каденції. Нинішній голова облради Ігор Палиця, який був серед почесних гостей міжнародної конференції, наголосив: варто віддати належне ініціаторам проекту, які у час, коли багатьом так хотілося «щось вкрасти, щось відмити», реалізували хорошу справу для громади.
«Із задоволенням готовий допомагати тим людям, які самі хочуть чогось добитися. Переконаний, що ми успішно закінчимо цей проект», – зазначив Ігор Петрович. І додав: як голова облради буде радий, коли Генеральне консульство Республіки Польщі у Луцьку надаватиме допомогу волинянам  в отриманні подібних європейських грантів. На що згодом Генконсул Беата Бживчи відповіла: консульство має намір реалізувати програму навчання для українців саме в царині проектної та інвестиційної діяльності.

«Ми домовилися із депутатом облради Валентиною Касардою, що вона як директор санаторію спільно із сільською радою формує подальше бачення розвитку  цієї території, готує бізнес-план, а я зроблю все для того, щоб вся ця територія біля озера була передана комунальному підприємства. Це дасть змогу розбудовуватися, – переконаний Ігор Палиця. –  Місце прекрасне. Ідеї прекрасні. Ми маємо показати іншим, що можемо працювати на розвиток. А гроші знайдемо: і європейські, і меценатські. Мені буде цікаво побачити, як розвиваються інші санаторії Волинської області. Але в мене є відчуття, що я побував у найкращому».
Думаю, такі відчуття часто переповнюють відвідувачів «Проліска». А після появи у санаторії сучасного басейну, а згодом і критого термального корпусу, конкурувати зі здравницею буде справді важко.
Олена ЛІВІЦЬКА.
Фото автора.


  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (169) - 88%
Пізно (5) - 2.6%
Яка різниця? (4) - 2.1%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (8) - 4.2%
Мені байдуже (5) - 2.6%