Птича: розбрат і ворожнеча

Птича: розбрат і ворожнеча

Слідом за загостренням міжконфесійного протистояння довкола православного храму в с. Залухів Ратнівського району Волині не можуть поділити церкву і в сусідньому Дубенському районі Рівненщини. Хроніка подій засвідчує: в Українській державі якась «третя сила» намагається спровокувати внутрішню дестабілізацію, використовуючи при цьому релігійні почуття громадян. Причому, прихильники УПЦ (Московського патріархату) як інструмент відстоювання своєї позиції вдаються до найрадикальніших методів…


А що зв’язок між подіями в Залухові і Птичі – нерозривний, свідчить хоча б та обставина, що Митрополит Рівненський і Острозький УПЦ Варфоломій – у миру Віктор Ващук – не лише корінний волинянин (народився 1 березня 1953 року в с. Городне Любомльського р-ну), але й тривалий час очолював Волинську єпархію. Залишив він Луцьк лише після того, як патріотично налаштована громада в серпні 1992-го захопила будівлю єпархіального управління та приміщення Свято-Троїцького кафедрального собору.
З тих пір владика Варфоломій після служіння на Миколаївщині працює на Рівненщині. І саме він 23 грудня організував похід понад 600 людей із хоругвами та іконами від Свято-Воскресенського собору Рівного до облдержадміністрації, під якою влаштували пікет із вимогою звільнити чиновника, котрий організовував заворушення у Птичі та в інших храмах Рівненської єпархії.
Митрополит Рівненський і Острозький Варфоломій, як зазначила прес-служба єпархії, виголосив звернення:
– Люди називають себе християнами, а в цей час забирають наші храми, сіють зло, ненависть та розхитують ситуацію в державі. Тому ми вимагаємо від губернатора, бо він є представником Президента, звернути увагу на порушення конституційних прав віруючих УПЦ, а також звільнити з посади заступника голови Рівненської ОДА Олександра Савчука, бо саме він є ініціатором та куратором захоплень православних храмів у Рівненській області.
Під час промови митрополита УПЦ до пікетувальників вийшов пан Савчук, але люди відмовилися спілкуватися з ним. На запитання журналістів, чи збираються прибічники Київського Патріархату виконувати рішення українських судів, чиновник заявив, що на це є виконавча влада.
Згодом у приміщенні облдержадміністарції відбулися перемовини за участі керівництва Рівненської єпархії та Юрія Приварського, першого заступника голови облдержадміністрації.
«Власне, і вони не принесли розуміння того, як вирішити конфлікт у селі Птича.
 – Я намагатимусь звернутись іще раз до УПЦ КП із пропозицією побудувати власний храм. Але за попередніми відомостями, представники Київського Патріархату не хочуть цього робити, – зазначив Юрій Приварський в інтерв’ю.
Допоки тривав пікет та хресна хода, на одному із рівненських інтернет-ресурсів, з’явилось інтерв’ю Іларіона, архієпископа Рівненського та Острозького УПЦ КП:
– Ми готові розпочати будівництво храму в селі Птича за умови, якщо погодиться наша релігійна громада.
Не отримавши бажаної підтримки, хресна хода повернулась до Свято-Воскресенського собору. Там відслужили молебень, під час якого лунали прохальні молитви за мир в Україні».
Що ж, у кожної зі сторін у цій ситуації – свої аргументи. Як інформує портал «Новини Рівного», парафіяни УПЦ посилаються на судове рішення, яким відхилено претензії громади УПЦ Київського Патріархату на храм у Птичі. Віряни ж Київського Патріархату наводять результати сільського референдуму, на якому переважна більшість мешканців села висловилась за перехід храму під юрисдикцію УПЦ КП. А раз громада прийняла таке рішення, кажуть у селі, то й церква належить у великій мірі не УПЦ і не УПЦ КП, а громаді села, яка у свій час його будувала і постійно ним опікувалась.
А що ж місцева влада?
Голова Дубенської райдержадміністрації Юрій Парфенюк та голова Дубенської райради Олександр Козак ініціювали кілька зустрічей за участю представників обох громад та священиків за «столом примирення». Підсумковим документом однієї з таких зустрічей влітку цього року стало підписання сторонами Декларації про наміри, яка передбачала,зокрема, підписання мирової угоди між громадами. Однак, на жаль, такі не були підтримані вищим керівництвом церков.
«Востаннє спроба налагодити конструктивний діалог була зроблена 20 грудня цього року, коли громади у письмовій формі надали свої пропозиції щодо мирного врегулювання конфлікту. Зокрема, парафіяльна рада релігійної громади Успіння Пресвятої Богородиці УПЦ КП зобов'язалась до 27 грудня, тобто до прийняття спільного рішення, яке б задовольнило обидві сторони, не заходити до храму після того, як його залишать представники УПЦ, а сам храм охоронятиме поліція, – стверджують рівненські колеги. –  Віряни ж УПЦ, у свою чергу, пообіцяли залишити приміщення культової споруди, у якій вони перебували з 18 грудня, якщо громада УПЦ КП погодиться на будівництво нового храму і представники УПЦ обіцяють їм допомогти у цій справі. Також представники Київського Патріархату мають письмовій формі завірити громаду УПЦ, що вони не претендуватимуть у майбутньому на будівлю храму у с. Птича, а як компромісний варіант УПЦ погоджується надати громаді УПЦ КП церковний будинок для здійснення своїх релігійних потреб на період будівництва нового храму».
Як бачимо, про проведення почергових богослужінь у храмі обох громад, що пропонувала громада УПЦ Київського Патріархату, у цих документах не йдеться. Як показав подальший розвиток подій, ці пропозиції від обох сторін конфлікту поки що залишаються на папері. Напруга у Птичі зберігається. У приміщенні храму продовжують знаходитись віряни УПЦ, біля церкви — посилена охорона з числа правоохоронців.
– Декому досі невтямки, що міжконфесійний конфлікт можна вирішити лише мирним шляхом, – офіційно коментує ситуацію голова Дубенської райдержадміністрації Юрій Парфенюк. – На жаль, і рішення ради оборони області, і залучення поліції для недопущення кровопролиття, сприймається деякими гарячими головами у штики. Ситуацію підігрівають і у церковних верхах, замість того, аби закликати паству до взаєморозуміння і примирення. Адже такі конфлікти тільки на руку антиукраїнським силам, які ставлять своїм основним завданням внесення розбрату та ворожнечі між українцями, встановлення штучних перепон на шляху європейського розвитку нашої незалежної держави.
Таким чином, напередодні великих православних свят напруга в мінімум двох населених пунктах Волині та Рівненщини зберігається. І, мабуть, це буде доти, доки в Україні не створять Єдиної Помісної Української Православної Церкви з центром управління в Києві, а не десь інде… Та й дивну позицію демонструють як мінімум три гілки влади: судова, виконавча і представницька. Бо якщо люди в селі прагнуть молитися в храмі якоїсь конкретної конфесії, то хто, крім Господа Бога, може їм в цьому перешкоджати?!
Роман УСТИМЧУК.
На фото прес-служби Рівненської єпархії УПЦ: хресна хода вірян і духовенства біля стін облдержадміністрації.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (168) - 88.4%
Пізно (5) - 2.6%
Яка різниця? (4) - 2.1%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (7) - 3.7%
Мені байдуже (5) - 2.6%