Заболоттівський лісопад

Заболоттівський лісопад

Ціле село на Любомльщині повстало проти вирубування лісу. Дерева шаленими темпами знищують і вивозять. Щоб завадити цьому – люди вийшли на трасу, аби її заблокувати. Чи зупинили селяни лісопад?


Вранці 29 грудня 2015 р. один із центральних телеканалів оприлюднив тривожний сюжет. У ньому – яскравий приклад катастрофічного конфлікту інтересів між місцевою громадою та управлінням профільного міністерства. Одні переконані, що без згоди людей ніхто не має права знищувати ліс, який з предка віку рости біля їхнього села, обігріває, годує і дає шанс на якийсь заробіток місцевому населенню. Інші стверджують, що рубають під корінь сосни та інші цінні породи дерев, бо вже настав час стиглості, а тому сировину слід негайно продати…

Отже, ось розшифрування сюжету про «Заболоттівський лісопад»:

«Cело Заболоття – тихе, мальовниче, півтисячі мешканців. Городи порожні, але людям не до зимового відпочинку – в розпалі війна з місцевими лісівниками. І вдень, і вночі селяни блокують підприємство і не дають вантажівкам із деревиною виїхати за паркан. Адже певні: лісгосп нещадно нищить гектари лісу – під сокиру пускають молоді дерева.

Анатолій Сташук, мешканець села Заболоття:

– З цієї купи десь три-чотири, які досягли 80-ти літ, тут може й більше, а це все – це молоді дерева, яким ще тільки рости.

Два тижні селяни тримають своє рідне підприємство в облозі. За цей час не випустили жодної машини. Зрубані дерева лежать без нагляду край села - ніби нікому вже й не потрібні.

Анатолій Сташук, мешканець села Заболоття:

– Тримаємо в облозі їх, не даємо вивозити, і вони не приїжджають, не беруть. Того що видно, незаконно, нема в них паперів.

Нині в лісі тихо, вирубування припинилося. Але селяни не заспокоюються – лісівники встигли наробити лиха: важка техніка вщент розбила дороги. Люди скаржаться: керівництво господарства, наповнюючи прибутками власні кишені, відібрало з їхніх. У знищеному лісі зникають гриби й ягоди. Сезон збирання під загрозою. А це єдине, чим заробляють місцеві на життя. 

Леонід Гурбич, мешканець села Заболоття:

– Ліс вже вирізали, ягоди знищили, гриби знищили, дорогу знищили, як по нашій вулиці, так і туди.

Віра Ліщук, мешканка села Заболоття:

– Зараз виріжуть ліс увесь, а ми живемо з того лісу. Ягода, гриб - в нас нічого нема, як нам далі жити? Ліс, як ми знаємо, ще, може, наші прадіди садили. А зараз вийди за село – одні корчі, нема ні лісу, нічого.

Заспокоїти розлючених людей спробували лісники й керівництво підприємства. Переконують – усі вирубування законні, а молодих дерев не нищать.

Микола Дець, лісничий: 

– Тут ліс зараз достиг стиглості – більше 82 років, це є головне користування, яке по таксаційних описах ми повинні зрізати. Якщо він буде перестиглий і буде стояти – не матиме тієї цінності.

Волинську деревину продають за кордон. Лісівники зізнаються: польські підприємства за український ліс дають хороші гроші. Та одразу ж виправдовуються - до місцевого бюджету з того відраховують чималі податки.

Григорій Ющук, директор Прибузького лісгоспу:

– Цього року в Заболоттівську сільську раду було заплачено 36 тисяч, а в Любомль, на спецрахунок сільської ради – 64 тисячі. Тобто, в загальному 100 тисяч податків перераховано.

З такими відрахуваннями до сільського бюджету на нову дорогу, певні мешканці Заболоття, їм чекати близько ста років. Нині потрібно замінити 5-кілометровий відтинок шляху. А це – щонайменше 10 мільйонів гривень. Аби зняти напруження в селі, лісівники спробували відкупитися щебенем.

Валентина Голян, Заболоттівський сільський голова:

– Пообіцяв, що полагодить дорогу оту. Дві машини привіз, висипав – так воно і лежить.

– Це щоб люди розблокували ті дерева?

– Так, так.

– А люди що?

– А люди не хочуть, сказали, що не будуть віддавати лісу. Що ж то він, 2 машини привіз – і все, тож ними не полагодиш дороги.

Тож селяни продовжують тримати облогу і закликають правоохоронні органи перевірити правомірність вирубування їхнього лісу».

Варто додати, що схожа ситуація назріває і в багатьох інших районах Волині, особливо – в Ківерцівському та Турійському, де сліди масових вирубок особливо відчутні.

Щодо Заболоття, то справа могла б розвиватися виваженіше, якби в районі повноцінно функціонували всі гілки влади. Оскільки ж не один місяць тут немає ні голови райдержадміністрації, ні жодного заступника, то одній райраді непросто доводити позицію селян на рівні області. От і тримає народ в облозі ліс, який вважає рідним і своїм.

Підготував Роман УСТИМЧУК.

На фото «НТН»: ліс перетворився на цілі штабелі стовбурів…

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (169) - 88%
Пізно (5) - 2.6%
Яка різниця? (4) - 2.1%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (8) - 4.2%
Мені байдуже (5) - 2.6%