Урятувати від інфаркту

Урятувати  від інфаркту

Який для цього метод успішно застосовують волинські кардіологи?

Щороку все більше наших краян потерпають од серцево-судинних недуг. На жаль, нерідко хвороба закінчується інвалідністю або й смертю. Тож аби змінити сумну тенденцію, волинські лікарі стали проводити безболісні, але дуже ефективні операції.
Детальніше про це – із завідувачем обласного центру кардіоваскулярної патології Луцької міської клінічної лікарні професором Андрієм ЯГЕНСЬКИМ.
Розмову починаємо з того, що відтепер і на Волині пацієнтів із інфарктом рятують таким же методом, як за кордоном: проводять стентування.
– Щоб було зрозуміліше, поясню: в наших судинах формуються атеросклеротичні бляшки, в якийсь момент бляшка може розірватися, на місці розриву утворюється тромб, який перекриває просвіт судини, викликаючи інфаркт. Найсучасніший метод відкриття судини – стентування. Лікар вводить в артерію балон зі стентом. Балон роздувається, відкриваючи просвіт судини, і розкриває стент, а стент, який залишається в судині, не дає їй закритися знову.
Операція проводиться без наркозу, з використанням місцевих знеболювальних препаратів. Тобто оперований увесь час лишається при свідомості. Триває все це від 30 хвилин до 2 годин. Судина відкривається, серце отримує кров, шанси на виживання та покращення значно зростають.
А далі, зауважує професор Ягенський, хворий проходить стандартне післяінфарктне лікування.
З березня 2015 р. в області діє програма надання допомоги волинянам із інфарктом міокарда. Це стало можливим завдяки появі в області другого ангіографа – в Луцькій міській клінічній лікарні. В 2013 році з Державного бюджету було спрямовано більше 15 млн грн для придбання цього сучасного обладнання. Луцька міська рада виділила немалі кошти на добудову приміщення. Крім того, щороку виділялися гроші з обласного бюджету на проведення коронарографій та стентування, надходили матеріали за державними закупівлями. 

Однак, зізнається наш співрозмовник, коштів було недостатньо, фінансові проблеми існують і зараз.
Та незважаючи на це, самі пацієнти кажуть: устигли оцінити якщо не устаткування, то результат його роботи і професіоналізм інвазивних кардіологів.
– Ми справді відповідально підійшли до навчання фахівців. Лікарі отримали належний досвід в київських, польських клініках, постійно беруть участь в конференціях, конгресах, зокрема й закордонних. А як результат – позаторік наші лікарі провели 117 операцій, торік – 173, із яких 145 – у хворих із інфарктом. Тепер шукаємо кошти для проведення стентування вже цьогорічним пацієнтам.
«Шукаємо», бо в попередні роки завдяки державним закупівлям, програмі «Волинькард», коштам лікарні операція вартістю до 35 тис. грн проводилися для пацієнта з інфарктом безкоштовно. І якщо врахувати рівень доходів громадян, то для більшості пацієнтів ціна була б непідйомною.
Коли проаналізувати, хто потрапляв «до рук кардіологів», то, каже професор, наймолодшому хворому було близько 30 років, а найстаршій – десь під 90 літ. Більшість пацієнтів, до речі, – чоловіки. І пов’язана тенденція не лише зі способом життя хворого, а і з гормональним фоном. Жіночий статевий гормон естроген запобігає розвитку серцево-судинних недуг. Тому у прекрасної половини людства «кардіопроблеми», як правило, починаються через років п’ять-десять після настання менопаузи (тобто припинення менструального циклу).
Розповідаючи про хороші результати роботи, Андрій Ягенський додає, що спеціалісти центру – одні з небагатьох в Україні використовують метод радіального доступу:
– Вітчизняні лікарі проводять стентування переважно через артерію на нозі. А ми випробували і переконалися: робити доступ через руку набагато ефективніше. Тому ставити пацієнтів на ноги вдається швидше.
На завершення розмови професор Ягенський наголошує, що основна проблема – це пізнє звертання  за допомогою. Відчуваючи біль в грудях, людина чогось чекає, роздумує, не хоче телефонувати в нічний час чи у вихідні.
– Таке нерозуміння стосується не лише інфаркту, – додає професор. – У Луцьку близько 7 тисяч хворих мають стенокардію, а обстеження судин серця (коронарографію) проходять одиниці! І доводися лікарям рятувати людину від інфаркту  в ситуації, коли цій страшній недузі можна було запобігти.
 Оксана БУБЕНЩИКОВА.
Фото автора та з архіву ЛМКЛ.

Ці прості поради допоможуть зберегти життя близької вам людини

! Біль у грудях, що виникає під час фізичних навантажень, – основна ознака стенокардії та перший крок до інфаркту міокарда.
 ! У разі підозри на інфаркт кожна хвилина – на вагу життя. Тому результати кардіограми, що її проводить бригада «швидкої», за лічені секунди передаються Інтернетом  фахівцям кардіоцентру, а операції для хворих з інфарктом у Луцькій міській клінічній проводяться цілодобово.
! Якщо у вас під час ходьби чи при іншому навантаженні виникає  біль у грудях, обов’язково зверніться до лікаря і поцікавтеся про необхідність обстеження судин серця (коронарографію). 
 ! Основні ознаки інфаркту – біль за грудиною, котрий може «віддавати» в шию або ліву чи праву руку, а також біль, що супроводжується печінням у ділянці серця. Якщо вони не пройшли навіть після прийому нітрогліцерину – негайно викликайте «швидку»!

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (581) - 87.1%
Пізно (24) - 3.6%
Яка різниця? (12) - 1.8%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.6%
Мені байдуже (22) - 3.3%